Zdroj: https://turek.savana-hosting.cz/mojeokoli/system/index.php?a=302  •  Vydáno: 6.4.2013 11:36  •  Autor: Turek

Tři dny na běžkách v Jeseníkách 1. den

Minulý týden jsem s přítelkyní strávil dovolenou v Jeseníkách .
Původně jsme zamýšleli jet do Dolomit na jarní lyžování.
Nakonec jsme vyrazili na běžky do Jeseníků.

Jeseníky 25.3.-27.3.2013

Asi tři dny před odjezdem jsme začali plánovat trasu, na internetu jsme hledali možnosti ubytování. Je po sezóně, takže s hledáním volného místa není problém, stačí si jen vybrat. Hodně se nám při hledání osvědčuje shlednout stránky mapy.cz a na mapě hledat postýlky (symbol pro ubytování, po rozkliknutí si otevřu stránky penzionu). Výhoda je v tom, že hledám opravdu na místě, kde chci být ubytován. Na první noc jsme hledali ubytování v Koutech nad Desnou a okolí. Svou polohou, cenou i vzhledem se nám zamlouval penzion Biograf http://www.penzionbiograf.cz/. Cena za pokoj mimo sezónu byla 350,- Kč na osobu včetně snídaně (socialní zařízení na pokoji). Penzion se nám líbil, protože přímo od něj vedlo výchoziště běžkařské trasy. Druhou noc jsme plánovali přenocovat poblíž vrcholu hory Praděd. Nejvíce z nabídky horských chat nás zaujala chata Švýcarna, avšak byla obsazena. Nakonec jsme se ubytovali ve Sporthotelu Kurzovní, který je pod vrcholem Pradědu a skýtá panoramatické výhledy za jasných nocí a rán. Hotel nabízel dvoulůžkový pokoj se socialkou na chodbě včetně snídaně za 350,- Kč na osobu. Ubytování bylo zajištěno a mohlo se vyrazit.



V pondělí brzo ráno vyrážím do Ostravy a z Ostravy přes Opavu, Bruntál do Kout nad Desnou. V rádiu varují před ledovým počasím a poryvy větru, to nás však neodrazuje. K našemu penzionu Biograf přijíždíme brzy, obsluha nám neotevírá. A proto se jedeme podívat na lyžařský areál v Koutech nad Desnou. V Helia sportu, kde je i informační středisko si kupuji teplé běžkařské rukavice značky Swix.



Nákup rukavic bych odložil na další zimu, ale 40% slevy a chladné počasí mě přesvědčuje,že jsem udělal dobře. Dávame si kávu a vrácíme se do penzionu. Ubytujeme se a hned vyrážíme na běžky. Naším cílem je přečerpávací nádrž Dlouhé Stráně a běžkařská trasa kolem Mravenečníku pod ní. Pár metrů za penzionem zjišťujeme, že běžkařskou trasu nám místní JZD zatarasilo ohradníkem a námi vybraná cesta na vrchol je nedostupná.



Rozhodli jsme se a jedeme autem podruhé do Kout nad Desnou, kde kupujeme jízdu na 6-ti sedačkové lanovce za 100,- Kč. U horní stanice lanovky se zastavujeme v restauraci Panorama, v níž je mnoho lyžařských závodníků z celého světa. Dáváme si hrstkovou polévku se svařákem a po chvíli vyrážíme na běžkách směr Dlouhé Stráně. Trasa je pěkně strojově upravena, místy se vyskytují sněhové jazyky, ale není to žádná tragédie. Je oblačno, nesněží ale fouká a mrzne. Na Dlouhých stráních opravdu hodně fučí, takže nádrž celou neobjedeme a sjíždíme na trasu,ktera je níže a vede okolo Mravenečníku.Po trase se probíjíme hromady sněhu nafoukaného ze všech směrů, překonáváme místy úseky, kde není jisté, že tudy trasa vede. Při běžkování pociťujeme, že kdybychom neměli na zádech běžecké batohy,tak jistě bychom více prochladli. Trasa kolem Mravenečníku je parádní, mírně klesá, mírně stoupá,ale je opravdovým zážitkem. Mohu tuto běžkařskou trasu vřele doporučit. Trasu na běžkách končíme u horní stanice lanovky lyžařského areálu Kouty nad Desnou, bohužel pozdě. Dolů krátce sjíždíme na běžkách po strojově upravené sjezdovce, ale po dvou tvrdých pádech zjišťuji, že nejlepší je cesta pěšky. Promrzlí přicházíme na parkoviště a autem se vracíme do penzionu Biograf.



Naše trasa na běžkách je zaznamenána na Endomondo. Endomondo jsem měl zapnuté od počátku původně plánované trasy, rychlost na počátku běžek přisuzujeme jízdě autem a lanovkou.